Barion Pixel
A főnökök főnöke - Sage BES920   Dual Boiler

2025.04.29

A főnökök főnöke - Sage BES920 Dual Boiler

Bevallottan , de indokoltan elfogult bemutató a Sage minden bizonnyal legjobb kávégépéről.

A bevezető mondat lényegét megismételve , semmiképpen sem szeretnénk letagadni, hogy az alábbi termékbemutató kifejezetten elfogult lesz. Ennek a ténynek az indoka végtelenül egyszerű. Azt gondoljuk ugyanis, hogy a Sage jelenlegi választékában ez a gép, a Sage BES920 Dual Boiler egész egyszerűen  A Legjobb Kávégép.  Természetesen vannak olyan kávés élethelyzetek, amihez nem ez a gép fog a leginkább passzolni, de ha Te,  kedves olvasó a kedvenc kávébabodból a lehető legjobb végeredményt szeretnéd kihozni és örömmel tölt el vagy egyszerűen csak  értékeled, hogy apró változtatások a beállításokon újabb és izgalmasabb arcát mutatják meg ugyanannak a kávénak, illetve számít neked az a tény is, hogy ezzel a géppel egy teljes értékű , kávézókban használt technológia költözik be hozzád,  akkor ebben a gépben garantáltan nem fogsz csalódni. Nem mellesleg pedig azzal a tudattal élheted a kávérajongók soha sem unalmas életét, hogy van egy saját bejáratú kávézód otthon.

 

De akkor vágjunk is bele és nézzük meg a részleteket.

 

A Sage BES920 Dual Boiler nem egy friss fejlesztés. Évek óta a 900-as gépek alapmodellje.  A széria készülékeinek a legfontosabb közös jellemzője volt a 2024-es év végéig, hogy az ebbe a sorozatba tartozó kávégépek nemesacél kazánokban állítják elő kávé készítéshez használt forró vizet és gőzt. 2024-ben annyiban változott ez a felállás, hogy belépett a képbe Sage SES985 Oracle Jet , ami a 800-as szériára jellemző ThermoJet® fűtési rendszert vegyíti a Sage összes elérhető és frissen fejlesztett kényelmi extráival és vált ezzel egyfajta második csúcsmodellé a kazános Sage SES990 Oracle Touch párjaként, de  kicsit az alá pozícionálva. Egyfajta K2 lett ezzel a Csomolungmát jelentő nagytesó mellett a Sage univerzumban.
De visszatérve az Oracle Jet előtti felálláshoz. A Sage-nek ezidáig 3 készüléke volt a 900-as szériában. A Dual Boiler-en kívül a  Sage SES980 The Oracle™ és Sage SES990 The Oracle™ Touch tartozott ide. A két utóbbit  a beépített őrlő és a számos egyéb kényelmi szolgáltatás tette mássá és egyben sokkal drágábbá is a Sage BES920 Dual Boiler-nél.

 

Nézzük tehát akkor sorban, hogy mégis miért olyan sok „Home Barista” álma a 920-as Dual Boiller?

 

Természetesen a kazános víz és gőz kezelés az első ilyen indok. Ez a technológia ugyanis nem igazán jellemző az otthoni használatra készült gépeknél. Amellett , hogy  a kazán a kávézókban használt, professzionális felhasználásra készült, nagy teljesítményű , stabil és konzisztens gépeinek az alaptechnológiája. Továbbá az olyan  nyilvánvaló előnyei mellett, úgy mint a nagy teljesítmény, megbízhatóság, profi hőmenedzsment és kiváló gőz teljesítmény , jellemzően drága és hosszú felmelegedési időt produkáló rendszer. Leginkább ez utóbbi tulajdonsága, a viszonylag hosszú várakozási idő a rendszer üzemkész állapotának az eléréséig a bekapcsolás után, teszi kevésbé kényelmessé az otthoni használatát. Bár itt rögtön meg kell jegyeznünk, hogy a Dual Boiler esetében ez az időtartam kb 5 perces várakozási időt jelent. Ami természetesen nagyon soknak tűnik a ThermoJet® rendszer 3 mp-es szintidejéhez hasonlítva, de kifejezetten rövid idő a kávézókban használt kazános gépek 10-20 perces idejéhez képest. A Sage persze tudatában volt ennek a hendikepnek, így a fejlesztés során , megkönnyítendő a felhasználó életét, beépített egy időzíthető bekapcsolás funkciót, amivel előre beprogramozhatjuk, hogy mire kikászálódunk reggel az ágyból, a gép már felfűtve és bekapcsolva várjon minket tűkön ülve, hogy végre használatba vehessük.

 

Visszatérve a kazánhoz, a  Sage BES920 Dual Boiler esetében eleve két kazánról beszélünk, ahogy a gép neve is mutatja. Mindkét kazán PID-vel van ellátva, melynek a feladata a beállított hőmérséklet stabilan tartása, illetve  maga  a főzőfej is fűtött. A cél világos volt : „Mindent a hőstabilitásért”, ami ugye az egyik legfontosabb alapfeltétele egy kiváló és konzisztens kávé elkészítésének. A víz hőmérséklete tehát a teljes kivonatolási folyamat alatt nagyon stabil, de emellett széles spektrumon állítható is. A gyári beállítás 93 Celsius fok, de igény szerint 86 és 96 Celsius fok között mi magunk is szabályozhatjuk a hőmérsékletet.


Fontos megemlíteni a Sage gépekre általánosan jellemző előáztatást is. A Dual Boiler-ben is megtalálható ez a funkció. De ellentétben a többi gép fix időtartamával és nyomásával, itt mindkét paraméter személyre szabható. El tudjuk tehát dönteni és be tudjuk állítani, hogy mennyi ideig és milyen intenzitással ( nyomással) menjen az előáztatás.
Mindezek mellett, hogy teljes legyen a kép, két program gombra tudunk lefolyás hosszt programozni, ahol magunk dönthetjük el, hogy mindezt idő alapon vagy volumetrikusan szeretnénk-e megtenni.
A rosszmájúak most persze mondhatják: ok, de nyomás profilozás vagy flow control az nincs? Amire a válasz: Igen, az valóban nincs. De hány kiváló speciality  kávézó fut most is ilyen funkciók nélkül felszerelt profi gépekkel és készít mégis kiváló kávékat?  A Dual Boiler véleményünk szerint kimaxolja a klasszikus iskolát minden tekintetben .Teszi mindezt profin  és megbízhatóan.

 

Kiváló espresso-t a fentiek alapján tudunk tehát készíteni a Dual Boiler-el. De mi a helyzet a tejes italokkal?

 

Kezdjük ott a választ, hogy amint azt fent is említettük.  gép neve alapján tudhatjuk, hogy két kazánnal szerelt kávégép a Dual Boiler, amiből az egyik kazán természetesen a gőz előállítására szolgál. Ha egy ThermoJet®-es Sage gépet váltasz le ezzel a géppel akkor itt kapsz egy újabb megerősítést arra, hogy megérte a befektetésed. Azonnali, nagy erejű és „száraz” gőzt fogsz kapni a minden irányban mozgatható gőzkarból. Mondanunk sem kell, hogy kiváló, krémes és ízgazdag tejet tudunk így gőzölni. Pont olyat, amit el is várunk egy profi géptől. Apró adalék, hogy a gőz adagoló karja itt végre nem a szokásos tárcsa, hanem egy tárcsával egybe épített kar, ami sokkal ergonomikusabb és így könnyebben is használható, mint az általános Sage megoldás más gépeken.

 

Americano? Esetleg egy forró tea? Ez sem gond. Külön forró víz kimenettel segít neked a Dual Boiler. Apróságnak tűnik ez a kis extra is, de kifejezetten hasznos és jól használható.

 

Felmerülhet benned , kedves olvasó, hogy eddig nem beszéltünk egy nagyon fontos témáról, ami nem más, mint az őrlés.

 

Nos igen, hamar feltűnik a gépet nézve , hogy itt bizony nincs a Sage gépekre jellemző, kompakt módon beépített őrlő, mert a Dual Boiler „csak” egy kávégép.  A „miért?”-re őszintén szólva tippeljük a választ. Ahogy a Bambino Plus esetében, ahol a fejlett ThermoJet® és Auto MilQ™ rendszereket adhatják beépített őrlő nélkül olcsóbban , mint a 800-as sorozat alapgépeit, úgy itt is cél lehetett egy kifejezetten „megérős” árpont létrehozása, hiszen ez a gép listaáron 50.000 Ft-al olcsóbb, mint a Sage SES881 - The Barista Touch™ Impress, ami komoly érv lehet egy vásárlási döntéshozatal előtt.
De az is lehetett a tervezők célja, hogy létrehozzanak egy igazi hardcore klasszikust, sallangok nélkül azoknak a kávérajongóknak, akik ezt értékelni tudják. Mi inkább hajlunk ez utóbbi válasz felé, látva a magát a végeredményt.

Őrlőt tehát nem találunk a gépbe beépítve. Így ha nincs otthon olyan őrlő, ami képes lenne kiszolgálni ezt a gépet, mindenképpen vásárolni kell hozzá egyet.

 

Természetesen a Sage ajánlatai között is van egy gyárilag egy dobozba csomagolt és külön termékkóddal és névvel ellátott kávégép és őrlő csomag  , ami a The Dynamic Duo™  névre hallgat és a tartalma egy darab inox Sage BES920BSS kávégép és 1 db Sage BCG820BSS - The Smart Grinder Pro örlő. ( A csomag csak inox/BSS verzióban elérhető. A fekete csomagajánlatokat a kereskedők állítják össze. Ilyen esetben 2 külön dobozban kapod meg a gépeket.) Maga az őrlő, bár a Sage legfejletteb modellje, igazából az őrlők világában a belépő szintet képviseli, idő/másodperc alapon tárazható kétféle őrlési mennyiséggel és széles állíthatósággal. A mindennapi használatra teljesen megfelel és a csomagárból visszaszámítva az árát, kifejezetten ajánlott megoldás is.
De természetesen az őrlő kérdést mindenki szabadon megoldhatja a piacon elérhető bármelyik őrlővel ízlés szerint. Csak arra kell figyelni, hogy a választott őrlő képes legyen 58mm-es portafiltert befogadni. A Sage BES920 Dual Boiler ugyanis ezzel van szerelve, ahogy a teljes 900-as sorozat minden gépe és ahogy az Oracle Jet is.

Zárójelben itt érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a Sage kinálatában jelenleg is elérhető 58mm-es Naked portafilter, amivel kiválóan lehet pimpelni a csomagot annak, akinek erre igénye van.

 

Végezetül még pár praktikus részletről is érdemes szót ejteni.

 

Az egyik a 2,5 literes víztartály, ami tölthető hátulról és a tető front részén nyitható betöltő nyíláson keresztül is. A víz szintje pedig megvilágított víztartály betekintő ablakán keresztül, ami a front lapon található, könnyedén nyomon követhető.

A másik a csepptálca alatt, annak kihúzásával elérhető tekerő gomb. Ennek a gomnak az elfordításával a gép kerekeken mozgathatóvá válik. Így nem kell a nehéz gép pozicionálásához a konyhapulton emlegetni azt.  A gombot alapállapotba visszaforgatva a gép ismét stabilan kapaszkodik a sík felületen.

Szót kell még ejtenünk az átlátható és könnyen használható műszerezettségről. A gépen 4 db egyszerűen használható funkció gomb és szintén 4 db  menü állító gomb található. Kiegészítve egy szuper hangulatos nyomásmérő analóg műszerrel és egy kifejezetten visszafogott kis kijelzővel, ami a menü kezelését segíti. Olyan, mint egy régivágású német autó, csak beleülsz és vezeted.

 

Végezetül jöjjön egy összegzés,  illetve néhány információ az árakról.

Mindazt a sok pozitívumot,  amit itt leírtunk a Dual Boiler-ről, el lehetne rontani egy rossz árazással, de  szerencsére a Sage erre is nagyon figyelt. Ez a gép nem csak a kokurensek kazános gépei között az egyik, ha nem a legolcsóbb ajánlat, hanem néhány nem kazános rendszerű gépnél is olcsóbb. A listaára ellenére, ami 2025 elején bruttó 519.000 Ft, rendszeresen találhatunk a forgalmazók kínálatában a 400.000 forintot közelítő, vagy akár az alá benéző árakat is az önálló gép esetében . A The Dynamic Duo™ ára pedig pedig szintén kifogható akár bruttó 500.000 Ft környékén is. Kiegészítve mindez a 3 év teljes körű garanciával és a rendelkezésre álló magyar szervíz háttérrel , kifejezetten baráti és biztonságos vételként tekintethetünk a Dual Boiler-re.
Ha ezt a gépet választod, nagyon kevés kompromisszumot meghozva leszel egy olyan gép tulajdonosa, ami évekig hűséggel  szolgál majd. Amit rajongásig fogsz szeretni és amivel mindig ki tudod hozni az adott kávéból a legjobbat.
Szeretjük a Sage gépeit, de ha csak egyet választhatnánk, akkor csak és kizárólag ez lenne az. Ez a gép a főnökök főnöke, az igazi ász ( persze csak annak, aki erre a klasszikus vonalra indul be , ha kávéról van szó) .